Tavlor sidenbroderier

Tavlor sidenbroderier
Tavlor sidenbroderier

Klubbat för:

300 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

TAVLOR, 2 st., akvarell och sidenbroderi på satinbotten, omkring 1800, broderi huvudsakligen i schatter- och knutsöm, signerad S H Dammert, grekiskt motiv, 21x22 cm resp. dam i trädgård, märkt a tergo: Sydd af en svägerska till mamma fru Sophie Hertzmann gift med häradshöfdingen John Hertzmann, ca 40x35 cm

Zustandsbeschreibung

880811

2021-02-22