Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV

Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV
Olof W Nilsson, FJÄLLMOTIV

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956): Fjällmotiv , signerad och daterad Olof W Nilsson 1941, olja på pannå (masonit), 26x62,5 cm.

Värmlandssonen Olof Walfrid Nilsson var främst verksam i Karlstad, Göteborgsregionen och Lappland.

Som dekorationsmålare deltog han i utsmyckandet av ett antal prestigefulla byggnader i Göteborg och i Karlstad.

Han vär även en skicklig oljemålare med stämningsfulla motiv hämtade såväl från Värmland och västgötabygden som från Lappland. Han är i dag främst ihågkommen som "fjällmålare". Även "isiga" landskap.

880828

2021-02-28