Tillbaka till katalog

Sanning och Nöje, 2 vol.

Sanning och Nöje, 2 vol.
Sanning och Nöje, 2 vol.
Sanning och Nöje, 2 vol.
Sanning och Nöje, 2 vol.
Sanning och Nöje, 2 vol.
Sanning och Nöje, 2 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

SANNING OCH NÖJE (2). (CEDERHIELM, JOSIAS CARL m. fl, utg.).

Sanning och Nöje. Första - Andra flocken (nr 1-150). Stockholm, A. J. Nordström, 1779-80.
4:o. 218 x 165 mm. (4), (1)-300, (2), (4), 301-600 s. Senare halvpergamentband med guldornerade ryggar, etiketter av grönt skinn, marmorerade pärmpapper och röda snitt. Nummer 1-51/52 snävare skurna. Fläckar och fuktränder. 2 volymer.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 228. Allt som utkom. Tidning för oppositionen mot Gustaf III, den första i sitt slag. Dess ton bidrog till 1780 års inskränkning av 1774 års tryckfrihetsförordning. Ovanlig.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

880990

Datum:

2021-02-28