Tillbaka till katalog

Philipsons Patrioten 1792-94

Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94
Philipsons Patrioten 1792-94

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

PHILIPSONS PATRIOTEN 1792-94. PHILIPSON, LORENS MÜNTER (utg.). Patrioten. [Första]-tredje häftet. Stockholm, hos C. G. Cronland, 1792/Johan Pehr Lind, 1792-93/A. J. Nordström, 1794.
4:o. 212 x 175 mm. 448, (2), 449-530 s. Marmorerat senare pappband med etikett av brunt skinn och röda snitt. Övervägande lagerfläckig och med några småfläckar (Hedberg). Fredrik Vult von Steyerns guldpräglade pärmexlibris.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 303. Allt som utkom. Bland andra medverkade T. Thorild, P. Falck, A. Nordell, C. Johansen, F. W. Leijonancker och C. Nyrén. 1-9 i första upplagan (en andra trycktes av Lindh). Förmodligen på grund av censur lämnades luckor i texten, vilka för hand ifylldes av Philipson i exemplar han kom över. Så har skett här på s. 183. 187 och 292-94, dock inte s. 400 och 402.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

881004

Datum:

2021-02-28