Tillbaka till katalog

Ruders uppfostringsskrift 1737

Ruders uppfostringsskrift 1737
Ruders uppfostringsskrift 1737
Ruders uppfostringsskrift 1737
Ruders uppfostringsskrift 1737
Ruders uppfostringsskrift 1737
Ruders uppfostringsskrift 1737

Klubbat för:

3 400 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

RUDERS UPPFOSTRINGSSKRIFT 1737. RUDER, GUSTAV. Anledning til snille-walet, eller Ungdomens snille-gåfwors och naturliga böjelsers bepröfwande, wal och anförande, til the wetenskaper, konster, ämbeten och syslor, med hwilka hwar och en kan wäl och beqwämligen tjena Gudi och fädernes landet: tagen utaf the lärdas skrifter, grundad uti naturen, förestäld uti taflor, befästad med många försök och wissa rön, lämpad efter rikets lägenhet och nödtorft, nu först på swenska språket författad, och med egen bekostnad til trycket befordrad af Gustaf Ruder. Stockholm, hos F. Phil. Paulssen, 1737.
Liten 8:o. 158 x 97 mm. (16), 125,130-179, (1) s. Fint senare skinnband med guldornerad rygg, etikett av rött skinn och sprängda snitt. Skada på undre kapitälet. Bra inlaga med enstaka obetydliga fläckar, dock några solkfläckar i texten på s. 7-8. Nära skuren på sina håll i nedre marginalen. Gustaf Holdo Stråles exlibris på främre pärmens insida, L. Ehrenstams namnteckning på titelbladet.

Första upplagan. Gustav Ruder (1708-1771) var pedagog och drev under en lång tid privatskola i Stockholm. Hans idéer om indivis- och marknadsanpassad skolutbildning fick han aldrig
möjlighet att omsätta i praktiken. Han har karaktäriserats som "en av det svenska 1700-talets mest hängivna, uppslagsrika och originella pedagogiska personligheter".

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text!

Auktionsnummer:

881027

Datum:

2021-02-28