Ihres etymologiska ordbok 1769

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

IHRES ETYMOLOGISKA ORDBOK 1769. IHRE, JOHAN. Glossarium suiogothicum in quo tam hodierno usu frequentata vocabula, quam in lkegum patriarum tabulis aliisque aevi medii scriptis obvia explicantur, et ex dialectis cognatis, moesogothica, anglosaxonica, alemannica, islandica ceterisque goticae et celticae originis illustrantur. Auctore Johanne Ihre. I-II. Uppsala, typis Edmannianis, 1769.
Folio. 350 x 220 mm. (2), XLVIII s, spalt 1-176, 175-330, 329-1186, (2) s, spalt 128, 130-209, 208-975, 974-1099, 2000-2001, 2003-2040. Något nött samtida halvfranskt band med guldlinjerad rygg, upphöjda bind, etikett av ljusbrunt skinn, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Med inklistrad grav. titelvinjett i del I och med 2 inklistrade grav. vinjetter. Inlagan delvis något lagerfläckig. Gamla lagningar i yttermarginalen i del I på s. 143, 431 och 756. Titelbladet med äldre tillskrift i nedre marginalen och Johannes Petr. Tidéns och Laur. Sparschuchs namnteckningar, den senare daterad 1801.

Redan 1738 fick Ihre uppdraget av Vetenskapssocieteten i Uppsala att utarbeta en svensk ordbok, men arbetet växte i omfång och försenades kraftigt. I "Glossarium suiogothicum" försöker han, delvis inspirerad av Leibniz, genom etymologier spåra ett skytiskt urspråk från vilket de europeiska språken härstammar. Detta var före upptäckten av släktskapet mellan sanskrit och de indoeuropeiska språken och intressant nog noterar Ihre likheter med persiskan, ett språk han antog hade påverkats av skytiskan. I ett slutkapitel förtecknas exempel på bokstavsväxlingar i de europeiska språken, en förteckning som anses i någon mån ha legat till grund för R. Rask och J. Grimms germanska ljudskridningslag. Ihres förteckning har dock senare visat sig bygga på otryckta anteckningar av E. Benzelius d.y. "Glossarium suiogothicum" markerade slutet på den rudbeckianska språkforskningen och visade att Sverige stod i jämnhöjd med det bästa som samtiden kunde prestera inom den etymologiska forskningen.

Kuntoraportti

Se text!

881050

Päivämäärä:

2021-02-28