Tillbaka till katalog

Gjörwells Adressen 1775

Gjörwells Adressen 1775
Gjörwells Adressen 1775
Gjörwells Adressen 1775
Gjörwells Adressen 1775

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

GJÖRWELLS ADRESSEN 1775. GJÖRWELL, CARL CHRISTOFFER (utg.). Adressen. Årgång 1775:1-42 - 1776:43-82. Stockholm, Johan Georg Lange /A. J. Nordström, 1775-76.
4:o. 201 x 164 mm. (4) s., 336 spaler, (2) s., 316 spalter. Välbevarat senare ljusbrunt halvfranskt band, blekt guldornerad rygg, etiketter av ljusbrunt skinn, marmorerade pärmpapper med dubbla gulddekorlinjer och sprängda snitt (Hedberg). Titelbladet till årgång 1775 med liten lagning i undre marginal. Enstaka brunfläckar.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 205. Litterär tidning.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

881094

Datum:

2021-02-28