GA Dahlgren, fat i silver

GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver
GA Dahlgren, fat i silver

Klubbat för:

5 200 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

FAT, silver, GA Dahlgren Malmö 1917, importstämplat, oktogonal form, hamrat arbete, kant med stiliserad växtdekor, diameter 39 cm, höjd 5 cm, vikt ca 1242 g, brätte med gravyr "Grosshandlare Daniel Hjorth på sextioårsdagen 4/10 1917 från Malmö-Genarp jernvägs A.B."

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage

881124

2021-03-02