GA Dahlgren, fat i silver
Klubbat för:
5 200 SEK
Schätzwert
6 000 SEK
Beschreibung
FAT, silver, GA Dahlgren Malmö 1917, importstämplat, oktogonal form, hamrat arbete, kant med stiliserad växtdekor, diameter 39 cm, höjd 5 cm, vikt ca 1242 g, brätte med gravyr "Grosshandlare Daniel Hjorth på sextioårsdagen 4/10 1917 från Malmö-Genarp jernvägs A.B."
Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth
Zustandsbeschreibung
Bruksslitage
881124
2021-03-02