2 tittskåpsplanscher Egypten ca 1750-1800
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TITTSKÅPSPLANSCHER EGYPTEN (2). Die erste Plage in Egyptenland, oder die verwand-lung alles Wassers in Blut / La premiere plaïe en Egypte. + Die dritte Egyptische Plage mit Läussen oder so genannten Hunds fliegen / La troisieme plaïe en Egypte. Augsburg, ca 1750-1800.
2 handkolorerade graverade tittskåpsplanscher, ca 325 x 420 mm.
Ur Collection des Prospects.
2 st.
Vissa skador och lagningar, skurna och uppsatta i passepartout, något fläckade, nött mittveck.
881166
2021-03-21