2 tittskåpsplanscher Egypten ca 1750-1800

Klubbat för:

300 SEK

1 000 SEK

TITTSKÅPSPLANSCHER EGYPTEN (2). Die erste Plage in Egyptenland, oder die verwand-lung alles Wassers in Blut / La premiere plaïe en Egypte. + Die dritte Egyptische Plage mit Läussen oder so genannten Hunds fliegen / La troisieme plaïe en Egypte. Augsburg, ca 1750-1800.
2 handkolorerade graverade tittskåpsplanscher, ca 325 x 420 mm.
Ur Collection des Prospects.
2 st.

Vissa skador och lagningar, skurna och uppsatta i passepartout, något fläckade, nött mittveck.

881166

2021-03-21