Philippe Starck, 6 stolar "Masters"

Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar
Philippe Starck, 6 stolar

Klubbat för:

6 600 SEK

4 000 SEK

PHLIPPE STARCK, "Masters" stolar, 6 st, för Kartell, etikettmärkta, grön modifierad polypropylenplast, sitthöjd ca 48 cm

Philippe Starck hyllar med sin stol Masters tre ikoner inom möbeldesign. Omtolkad till en stol för "rymdåldern" har han låtit sig inspireras av Arne Jacobsens "Sjuan", Eero Saarinens "Tulip Chair" och Charles Eames "Eames Chair", och förenat dem till en charmig och slingrande hybrid.

Bruksslitage, märken

881182

2021-02-27