Ann Margret Dahlquist-Ljungberg
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANN MARGRET DAHLQUIST-LJUNGBERG (1915-2002), "Spader ess Club 40-tal", litografi, signerad och numrerad 7/50, daterad 1951. 47x34 cm
ÖVRIGT:
Ann Margret Dahlquist-Ljungberg var tecknare, poet och författare. Hon levde större delen av sitt liv i Småland, Ljungby, med sin man, konstnären Sven Ljungberg. Hon bodde också på Horns Udde, Öland.
881183
2021-02-24