Ann Margret Dahlquist-Ljungberg

Klubbat för:

350 SEK

1 500 SEK

ANN MARGRET DAHLQUIST-LJUNGBERG (1915-2002), "Spader ess Club 40-tal", litografi, signerad och numrerad 7/50, daterad 1951. 47x34 cm

ÖVRIGT:
Ann Margret Dahlquist-Ljungberg var tecknare, poet och författare. Hon levde större delen av sitt liv i Småland, Ljungby, med sin man, konstnären Sven Ljungberg. Hon bodde också på Horns Udde, Öland.

881183

2021-02-24