Knut Janson olja Fars Hatt Bohus fästning
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNUT JANSON (1882-1966): Fars Hatt, Bohus fästning, signerad K Janson, olja på duk, 54x65 cm, även signerad och daterad a tergo på spännramen K. Janson 1917
PROVENIENS
Konstnärens privata samling, Stockholm
UTSTÄLLD
Yngre svenska konstnärer, Liljevalchs Konsthall, Stockholm okt-nov 1918, katalog N:o 14, katalognummer 108, avbildad i katalogen (pris 1 800 kronor)
Riksförbundet för bildande konst, utställning 72, katalognr 4
Jubileumsutställning 1909 års män, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1959, katalognr 107
881217
2021-02-28