Spegel med konsol nyrokoko
Klubbat för:
16 500 SEK
15 000 SEK
SPEGEL med KONSOL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, bronserad, dekor i pastellage, krön med vingar och floral dekor, konsolbord med cararramarmor, total höjd ca 260 x 100 cm, bordets bredd 89 cm, höjd 43 cm.
Tot höjd ca 303 cm.
Har tidigare stått i Uppsala, en gård granne med Linnégården.
Slitage, smärre pastellageskador, vissa delar senare bronserade, skiva med slitage
881296
2021-02-23