Kaffekanna, senbarock, troligen Erich Ekenström

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KAFFEKANNA, senbarock, Sverige 1700-tal, troligen mässingsslagaren Erich Ekenström, Norrköping, stämplad EES NKP, mässing, fasetterad balusterform, tre tryckta kulfötter, lock med charner och lockknopp i trä, skuret handtag i trä med stiliserat lejonhuvud, höjd 26,5 cm

Modellen förmodligen inspirerad av turkiska kaffekannor

Jämför med två snarlika kaffekannor i Nordiska museets samlingar (den ena med inv. nr. NM.0136762)

LITTERATUR: Sigurd Erixon, Mässing - svenska manufakturer och konsthantverksprodukter under 400 år, Stockholm 1943, sidan 343, bild 470, jämför kaffekanna i Nordiska Museets samlingar

Äldre mässing saknar vanligen stämplar som skulle kunna identifiera verkstäder eller hantverkare. Det var först under 1800-talet som mässingsprodukterna på allvar började förses med stämplar. Enstaka svenska mässingshantverkare hade dock redan tidigare signerat sina alster. Den utbjudna kaffekannan är på undersidan av botten nämligen märkt EES NKP. Kannan är svensk - EES syftar på tillverkaren och NKP är en förkortning av staden där denne var verksam. Det senare syftar på Norrköping eller möjligen Nyköping. Liknande stämplar - där mästaren kombinerar sina initialer med en förkortning av stadens namn - är kända på andra mässings- och kopparföremål. Ett exempel är mässingsslagaren H. H. Werner verksam i Jönköping som på 1700-talet stämplade HHW IKP. Den hantverkare som arbetade i driven mässing var mässingsslagaren. Liksom hos kopparslagaren var hammaren hans främsta verktyg. Med den bearbetade han mässingsplåten till önskad form. En annan yrkesgrupp som även arbetade i driven mässing var gördelmakarna. Många försilvrade ljusplåtar och ljusstakar i mässing är utförda av denna yrkesgrupp. I både Norrköping och Nyköping fanns verksamma mässingsslagare och gördelmakare under 1700-talet. Den ovanliga stämpeln på kaffekannan har troligen kunnat identifieras. Under 1740-talet omnämns nämligen mässingsslagaren Erich Ekenström i Norrköping, som möjligen hade övertagit verkstaden efter mässingsslagaren Matthias Holmstedt (död 1732). Kaffekannans stämpel - EES - passar utmärkt in på Ekenströms initialer!

Ställvisa bucklor, gångjärn med defekt

881373

2021-04-18