Sabel 1800-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, 1800-tal, mässingsfäste med lejonkappa, kavlen med metallindning, svagt böjd eneggad klinga med rundad rygg, längd ca 87 cm, klingans längd ca 75 cm, mässingsbalja med två koppelringar.
Slitage, mindre skader, rost, balja med bucklor
881484
2021-03-07