Sabel 1800-tal

Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal

Klubbat för:

1 700 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SABEL, för kavalleriet, 1800-talets första hälft/mitt fäste av mässing med läderklädd kavel med metallindning, genombruten parerplåt märkt "31", svagt böjd, längd ca 107 cm, klingans längd ca 92 cm, balja med två koppelringar.

Kuntoraportti

Slitage, rost,

881496

Päivämäärä:

2021-03-07