Sabel 1800-tal
Klubbat för:
1 700 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
SABEL, för kavalleriet, 1800-talets första hälft/mitt fäste av mässing med läderklädd kavel med metallindning, genombruten parerplåt märkt "31", svagt böjd, längd ca 107 cm, klingans längd ca 92 cm, balja med två koppelringar.
Kuntoraportti
Slitage, rost,
881496
Päivämäärä:
2021-03-07