Hadorphs rimkrönikor 1674-76

Hadorphs rimkrönikor 1674-76
Hadorphs rimkrönikor 1674-76
Hadorphs rimkrönikor 1674-76
Hadorphs rimkrönikor 1674-76
Hadorphs rimkrönikor 1674-76
Hadorphs rimkrönikor 1674-76

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HADORPHS RIMKRÖNIKOR 1674-76. HADORP, JOHAN. Twå gambla swenske rijm-krönikor, then förre kort, och innehåller sextijo twå Swea och Götha konungar, förste gång uplagd åhr 1615. Then andra widlyftigh och beskrifwer tiugu twå konungars lefwerne och bedriffter, til en deel tryckt åhr 1616. Bägge aff Joh. Messenio. Nu på nytt uplagde medh andre delen aff then widlyfftige rijm-krönikan... uthgångne aff Johanne Hadorphio. + Then andra deelen til rijm-krönikorne hörande,... uplagd aff Johan Hadorph. Stockholm, aff Nicol. Wankijff, 1674-76.
4:o. 208 x 160 mm. (20), 110, 109-524, 515-594, (48), (24), 16 s., blad 17-32, 33-474, (30) s. Något nött samtida skinnband med guldornerad rygg, upphöjda bind, etikett av rött skinn opch sprängda snitt. Något lager- och fuktfläckig inlaga, smärre revor och hål. Litet hål s. 296 och lagad reva med mindre tryckförlust s. 562 i fförsta delen, nå¨gra lagningare i marginalerna. Göteborgs museums biblioteks- och duplettstämplar. Från Stora Eks bibliotek.

Collijn, Sveriges litteratur 1600-talet 771 (med felajktig kollationering).

Se text!

881636

2021-02-28