Servisdelar, Kina, vapenporslin

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SERVISDELAR, 16 dlr, porslin, Kina 1800-talets mitt, vapenporslin, bestående av 9 små skålar, diameter 9, höjd 5 cm, 6+1 skålfat, diameter 14-15,5 cm, dekor i svart, blått samt förgyllning, monogram

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Många delar med skador, lagningar

881780

2021-03-02