Nattkista 1700-tal barock
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NATTKISTA / SCHATULL, 1700-tal, barock, nordeuropa, fanerat i valnöt, dekorplåtar i mässing, på benställning med spiralsvarvade ben, senare inredd för bestick modell Georg Jensen "Konge", höjd 85, 63x51 cm
Senare löst lås, nyckel saknas, renoverad och kompleterad, skador, dekordelar saknas
881992
2021-02-24