Tillbaka till katalog

Swedbergs Schibboleth, 2 vol.

Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.
Swedbergs Schibboleth, 2 vol.

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

SWEDBERGS SCHIBBOLETH (2). SWEDBERG, JESPER. Schibboleth. Swenska språkets rycht och richtighet. Med Kongl. maj:tz nådiga frihet/ och wederbörandes skärskodande och tilstånd upsatt och utgifwit af Jesper Swedberg/ biskop i Skara. Skara, hos sal. Kullbergs änckio, 1716.

4:o 190 x 150 mm. (56), (1)-384, 383-468, (14) s. Titel tryckt med rött och svart. Träsnitt på s. 416.
Brunt litet senare halvfranskt band med guldornerad rygg, narmorerade pärmpapper och röda snitt. Titelbladet något snedskuret, fläck och hål med lite textförlust på s. 59. Några småfläckar, enstaka munderstrykningar. Per A. Sjögrens exlibris. I kassett.
Innehåller även en dikt av Sophia Elisabeth Brenner.

Med: SWEDBERG, JESPER. Rettmätiga heders förswar, emot v. praesidentens och archiaterns, d. Urban Hiernes obetenckta skrifft emot thess Schibboleth, angående swenska språkets retta skrifart, upsatt och framgifwit åhr 1719 then 13 maji. Senare dehl. Skara, Herman A. Müller (1719).
4:o 188 x 155 mm. 168 s. Nött samtida halvfranskt band ned röd etikett, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Försättsbladet saknas. Lagerfläckig. Lars Lundbergs och Martin Westerbergs respektive exlibris, äldre namnteckningar.
Allt som utkom, då den första delen förbjöds att tryckas.

Inalles 2 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

882019

Datum:

2021-03-01