Tillbaka till katalog

Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.

Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.
Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.
Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.
Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.
Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.
Dalins Then Swänska Argus, 2 vol.

Klubbat för:

3 200 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

DALINS THEN SWÄNSKA ARGUS (2). DALIN, OLOF VON. Then Swänska Argus [I]-II. Stockholm, hos Benjamin Gottlieb Schneider, 1732-34.
4:o. 200 x 154 mm. 52 + 52 nummer + register till första årgången.
Nött samtida halvfranskt band. Några små- och lagerfläckar. Sista numret i andra årgången solkigt. Hans Halléns exlibris, äldre namnteckning.

Med: (DALIN, OLOF VON). Then Swenske Argus, utgifwen arktals, et om weckan, åren 1733 och 1734. Nu andra gången uplagd, öfwersedd och förbättrad. I-II. Stockholm, hos Lorentz Ludwig Grefing, 1754.
8:o. 178 x 97 mm. (2), 344, (2), (2), 453, (3) s. Nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg och etikett av rött skinn. Bitvis fläckig. Andra delens titrelblad fuktfläckat. Äldre namnteckningar, bl. a. Henr. Kolthoff, samt delvis bortrivet nyare exlibris.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I, 28 (för första upplagan).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text!

Auktionsnummer:

882083

Date:

2021-03-01