4 Karmstolar från Villa Kastenhof
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, ca 1910/20-tal, massiv ek, cognacsfärgad skinnlädsel med spikad dekor, armlän med avslut i form av voluter, raka ben, sitsar med sadelgjord, rygghöjd ca 85, bredd 65, sitthöjd 45 cm
PROVENIENS:
Har tidigare stått i Villa Kastenhof
HISTORIA:
Villa Kastenhof uppfördes 1891 för Direktör Christopher Carlander efter ritningar av Isak Gustaf Clason
Samtliga med sprickor vid skinnklädsel, fläckar, patina
882288
2021-03-06