Henry B Goodwin, Från Edesnäs säteri, Utö

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HENRY B GOODWIN (1878-1931): Från Edesnäs säteri, Utö, signerat och daterat Goodwin 1917, gelatinsilver fotografi, 22,5x29,2 cm, monterat på kartong, ramat

Goodwin hade under en lång tid sommarnöje på Utö. I denna bild skildrar han rättar- och statargården på Edesnäs.

Edesnäs hette ursprungligen Ede och omtalas första gången 1425 (´Eedh´) då Nils Erengislesson på Hammersta bytte till sig en gård här från riddaren Karl Öra.

Nuvarande huvudbyggnad härstammar från 1850. Kvar finns en före detta statarbostad från slutet av 1700-talet. och en magasinsbyggnad med lerklinade väggar från tidigt 1800-tal. Rättarstugan är från 1880-talet.

(nr 6567)

Ingår i temaauktion: En samling Henry B Goodwin - del 2

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

882553

2021-03-07