WILHELM KÅGE vas
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960): vas med hänkel, 1942, Gustavsberg, målad fajans, polykrom dekor av figurer, signerad Gustavsbergs studio samt Kåge 1942, inpressat HANDDREJAD, höjd 43 cm.
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
Omfattande sprickor och lagning vid mynning
882605
2021-03-13