WILHELM KÅGE vas

WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas
WILHELM KÅGE  vas

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960): vas med hänkel, 1942, Gustavsberg, målad fajans, polykrom dekor av figurer, signerad Gustavsbergs studio samt Kåge 1942, inpressat HANDDREJAD, höjd 43 cm.

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Omfattande sprickor och lagning vid mynning

882605

2021-03-13