Luta Alfred Brock 1937 tillhört Olle Nygren
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUTA, Alfred Brock, 1937, Stockholm etikettmärkt "Alfred Brock Kunglig hovinstrumentmakare", serienr 870, 12 strängar, längd ca 105 cm, medföljer originalfodral samt ca 50 strängar
PROVENIENS:
Har tidigare tillhört vissångaren och lutspelaren Olle Nygren, därefter i arv till nuvarande ägare
Torrsprickor vid fanér kring kropp, bruksslitage
883136
2021-03-03