Sabel m/1889

Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889
Sabel m/1889

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SABEL, svensk, m/1889 för artilleriofficer, med portepé m/1797 samt bärrem m/1937, svart stålbalja, läderfodral

Proveniens: Sabeln har tillhört Olof Enström, officer vid kustartilleriet under 1940-talet

Ingår i specialauktion Vapen

883554

2021-05-30