Karta öfver Stockholm i 12 blad Bentzer 1899

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOCKHOLM, BENTZER, A. Karta öfver Stockholm sammandragen från den af Kongl. Topografiska Corpsen på stadens bekostnad åren 1862-1867 upprättade och därefter fullständigade karta. Stockholm, Generalstabens litografiska anstalt, 1899.
Titelblad, kolorerad teckenförklaring, 12 delvis dubbelsidiga kolorerade kartor i litografi (komplett), 565x445 mm. (dubbelsidig karta).
Stor folio (535x345 mm (bandet). Senare rött hfrbd.

Kartor över Marieberg, Norrtull, Hornstull, Östra station med Vasastan, Norrmalm, Djurgården, Gärdet, Gamla Stan m.fl.

Titelblad något fläckat, liten lagning i marginal på en karta, mindre bläckfläck i övre marginal på några blad, några småfläckar.

883790

2021-03-21