Carmoséring 18K

Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K
Carmoséring 18K

Klubbat för:

3 400 SEK

3 000 SEK

CARMOSÉRING, 18K, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, 1936, tvåfärgad, oval fasettslipad onyx, krans med 18 st små diamanter med äldre slipning ca 0.50 ct, övergång skena/ fattning med liten diamant i fadenfattning, stl ca 17 3/4 jmfr 56, vikt ca 5.8 g, äldre etui ej original medföljer

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Åldersrelaterat slitage. Diamanter med naggar och sprickor. Diamanter uppmätta infattade.

883808

2021-03-02