Broschnål Silver
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BROSCHNÅL, silver, troligen antik, tvåfärgad, Nescit Occasum, Nordstjärneorden, emaljerad dekor, krans och band med små diamanter med äldre slipning, längd ca 60mm, vikt ca 8.8 g, äldre etui ej original medföljer
Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth
Åldersrelaterat slitage. Mitt del möjligen omarbetad från miniatyr till att bäras av kvinna med högtidsdräkt. Diamanter med ojämn form. Små nagg/ avslag förekommer.
883826
2021-03-02