Broschnål Silver

Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver
Broschnål Silver

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BROSCHNÅL, silver, troligen antik, tvåfärgad, Nescit Occasum, Nordstjärneorden, emaljerad dekor, krans och band med små diamanter med äldre slipning, längd ca 60mm, vikt ca 8.8 g, äldre etui ej original medföljer

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Åldersrelaterat slitage. Mitt del möjligen omarbetad från miniatyr till att bäras av kvinna med högtidsdräkt. Diamanter med ojämn form. Små nagg/ avslag förekommer.

883826

2021-03-02