Sölagbord Bergslagen IKEA
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGBORD, "Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålade, höjd ca 76, 166x117 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.
Bruksslitage
884304
2021-03-08