Stolar 6 st "Hallunda" ur Ikeas 1700-talsserie

Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st
Stolar 6 st

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

IKEA, "Hallunda", stolar, 5 st, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, målade, lös stoppad sits, rutig klädsel, brännmärkta Hallunda Ikea of Sweden, sitthöjd ca 48 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål.
Skador: Smärre slitage, en balusterbricka med löst fäste

Bruksslitage

884305

2021-03-08