AXEL LUNDIN: Gatumotiv

AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv
AXEL LUNDIN: Gatumotiv

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

AXEL LUNDIN (1877-1960): Gatumotiv, olja på duk, signerad och daterad Axel Lundin Paris 1920, olja på duk, 49x64 cm

Axel Lundin måste nog sägas vara en riktig doldis på den svenska konstscenen. Han studerade en tid för den numera rätt bortglömde Smålandskonstnären Hugo Carlberg (1880-1943).

Han företog flera resor i Frankrike och framträdde 1922 med franska stadsbilder och landskap på Salongen i Liljevalchs konsthall. Samma år visades han även på Smålandskonstnärernas utställning vid hantverks- och industriutställningen i Nässjö, där han själv var född. Han deltog även senare, 1928, vid hantverks-, industri- och konstutställningen i Jönköping 1928.

Det konsthistoriskt intressanta i Lundins produktion är hans franska bilder, som tillkom under några få år i hans karriär runt 1920. De har en alldeles speciell karaktär och är utförda med en lätthet och lekfullhet och ett eget bildspråk som ligger förankrat i tidens modernism.
Lite påminner hans måleri från den här tiden om den tidiga Einar Jolin. Man skulle även kunna dra paralleller till Bo von Zweigbergk, som under några få år i början av 1920-talet målade på ett sätt som kom att bli konsthistoriskt intressant, men vars måleri i övrigt är rätt alldagligt.

Måleri av Axel Lundin är mycket sällsynt på auktionsmarknaden och från hans franska period är det en raritet.

Här är det Viaduc de Meudon i Paris utkanter som Lundin återgivit i en närmast geometrisk komposition, där det samtidigt vilar en känsla av småstadsidyll över bilden, med det lilla kaffet, hotellet och den ensamma flanerande damen med paraplyet.

Smärre färgborfall

884557

2021-04-18