Bägare silver gustaviansk

Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk
Bägare silver gustaviansk

Klubbat för:

2 400 SEK

1 500 SEK

BÄGARE, silver, Johan Bergman (verksam 1788-1808), Luleå 1792, svissilerad blom och bladdekor, godronerad fotring, höjd ca 73 mm, vikt ca 43 g

Spår av invändig förgyllning, bucklor

884736

2021-03-08