Sjöborg Samlingar för Nordens fornälskare 3 vol.

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ARKEOLOGI. SJÖBORG, N. H. (3). Samlingar för Nordens fornälskare, innehållande inskrifter, figurer, ruiner, verktyg, högar och stensättningar i Sverige och Norrige, med planscher. I-III. Stockholm (Fr. B. Nestius - J. Hörberg) 1822-30.

4:o (ca 255x200 mm.). 1 litograferat titelblad (i del II), 1 litograferad front (i del III)., 138 delvis dubbelsidiga litograferade plr (alla, varav 4 dubbletter, delvis dubbelnumrerade, delvis brunfläckade, plansch 56 med lagad reva).
Del II och III i samtida skinnband, nötta, del I i brunt senare (1900-tal) hfrbd i pastisch, guldornerade ryggar med orange och gröna titelfält, gula snitt. Text delvis brunfläckad och fuktfläckad, ett försättsblad med förlust. Namnstämpel And. Svensson, Bossgården Hjerpås, namnteckningar på försättsbladen, blindstämpel på titelbladet d. III. 3 vol.

Den graverade fronten till del I (Runsten i parken vid Dagsnäs) av Elias Martin, saknas här, liksom den graverade extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs. Dessa kom trycktes troligen endast i de första 200 exemplaren.

Sjöborgs (1767-1838) arkeologiska insats har ifrågasatts, men hans böcker hade stor betydelse som inspirationskällor för yngre fornforskare.

Den graverade fronten till del I (Runsten i parken vid Dagsnäs) av Elias Martin, saknas här, liksom den graverade extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs.
Övrigt se text.

884889

2021-03-03