Tillbaka till katalog

Svensk forntid enligt Biörner

Svensk forntid enligt Biörner
Svensk forntid enligt Biörner
Svensk forntid enligt Biörner
Svensk forntid enligt Biörner
Svensk forntid enligt Biörner
Svensk forntid enligt Biörner

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

SVENSK FORNTID ENLIGT BIÖRNER. BIÖRNER, ERIC JULIUS. Svea rikens hävda ålder, upvisader med en sago ock röno reda om nordiske länders, så fornare som senare, åboning, strandvidd ock östersjö-högd, med tillökning av et brev om finnars, lappars ock samojeders ursprung från samaritanske israëliter. Stockholm, Jacob Merckell, 1748.
4:o. (24), 210, (12) s. 1 stor utvikbar träsnittsplansch. Titeln tryckt med rött och svart. Nött samtida halvfranskt band. Lagerfläckig, några småfläckar. Fuktrand i övre hörnet t. o. m. s. 62. Namnteckning, Törnqvist, på främre pärmens insida.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

884978

Datum:

2021-03-03