Joakim Allgulander

Joakim Allgulander
Joakim Allgulander

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Free WiFi", signerad Joakim Allgulander, 70/150, färglitografi, bladmått ca 59x37,5 cm, i vit träram

Konstnären om motivet:
"Motivet "Free WiFi" föreställer en slags paradisö: vit sandstrand, steniga klippor och klarblått hav så långt ögat kan nå, där horisonten möter den turkosa himlen. Ett fartyg i rörelse, i den annars stilla tillvaron. Jag ville komma åt känslan av semester, där titeln talar för vår samtids behov av internet och fri uppkoppling".
Skador: oramat blad

885042

2021-03-08