CHarlotte Munck af Rosenschöld stilleben
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CHARLOTTE MUNCK AF ROSENSCHÖLD (1813-1887): Stilleben med kakor, frukt och dessertvinsglas, signerad C. Rosenschöld, olja på duk, 33,5 x 47,5 cm, monterad i samtida förgylld ram
PROVENIENS: Amanuens Pehr Lugn (1881-1934)
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars
Smärre färgbortfall
885066
2021-03-08