CHarlotte Munck af Rosenschöld stilleben

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHARLOTTE MUNCK AF ROSENSCHÖLD (1813-1887): Stilleben med kakor, frukt och dessertvinsglas, signerad C. Rosenschöld, olja på duk, 33,5 x 47,5 cm, monterad i samtida förgylld ram

PROVENIENS: Amanuens Pehr Lugn (1881-1934)

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

Smärre färgbortfall

885066

2021-03-08