Adam Piero Fornasetti Adam Mattallrikar 12 st

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

PIERO FORNASETTI, Adam, mattallrikar, 12 st, porslin, glaserat gods, förgylld dekor föreställande Adam i sk transfer print, baksidigt numrerade och stämpelmärkta Fornasetti-Milano Made in Italy, diam ca 26 cm, samtliga delar komplett med folder i originalkartong

Modell Adam och Eva formgavs 1954.

Fint skick. Obetydligt slitage. Baksidig montering för upphängning.

885220

2021-03-28