Adam Piero Fornasetti Adam Mattallrikar 12 st
Klubbat för:
32 000 SEK
40 000 SEK
PIERO FORNASETTI, Adam, mattallrikar, 12 st, porslin, glaserat gods, förgylld dekor föreställande Adam i sk transfer print, baksidigt numrerade och stämpelmärkta Fornasetti-Milano Made in Italy, diam ca 26 cm, samtliga delar komplett med folder i originalkartong
Modell Adam och Eva formgavs 1954.
Fint skick. Obetydligt slitage. Baksidig montering för upphängning.
885220
2021-03-28