Dukar och servietter 1850-tal
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSDUKAR, 2 st, SERVETTER, 8 st, 1800-talets mitt, linnedamast, spegel med mönster av diagonala ränder varvade med strödda blommor och blad, bård med girlanger och rosetter, broderat monogram (L under krona respektive AD), dukarna sammansydda av två våder, dukarnas mått ca 175x175 resp 172x115, servetterna 83x87 cm
Åldersslitage, gulnade
885500
2021-03-05