Dukar och servietter 1850-tal

Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal
Dukar och servietter 1850-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSDUKAR, 2 st, SERVETTER, 8 st, 1800-talets mitt, linnedamast, spegel med mönster av diagonala ränder varvade med strödda blommor och blad, bård med girlanger och rosetter, broderat monogram (L under krona respektive AD), dukarna sammansydda av två våder, dukarnas mått ca 175x175 resp 172x115, servetterna 83x87 cm

Åldersslitage, gulnade

885500

2021-03-05