Paavo Tynell taklampa
Klubbat för:
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
PAAVO TYNELL TAKLAMPA, Taito, 1940-tal, mässingsstomme, fyra ljuspunkter, kuporna i gulbrun tonat opalglas, lövformade dekorationer, höjd 70 cm. diameter ca 60 cm
Anlöpningar, slitage, en del blad senare, ej funktionstestad
885508
2021-03-09