Bönbok från Solåkra 1700-tal

Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal
Bönbok från Solåkra 1700-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDSKRIVEN BÖNBOK. Preces pro sacrificio Missae. Handskriven bönbok i rött och svart, 1700-talets mitt, 117 sidor, text inom ramar, 1 graverad plansch i början.
Mått ca 150x85 mm. Samtida skinnband, något nött, spricka i inre främre fals, guldornerad rygg med upphöjda bind, röda snitt. Några småfläckar. Namnteckning "Exlibris J. F. du Mont-- ? 1758, exlibris och blåstämpel Solåkra, Wirén. Namnteckning Carl Burenstam 1880.

Carl J. R. Burenstam (1829-1907), diplomat, fil.dr. i Uppsala, tjänstgjorde bl.a. i Konstantinopel, Wien och Madrid, senare ministerpresident i Bryssel och Haag.

Erik Wirén, Solåkra (Stocksund).

Se text

885662

2021-03-14