Jürgen von Konow Stockholm ström

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JÜRGEN VON KONOW (1915-1959): Stockholm ström, signerad v. Konow, olja på pannå, ca 27x22 cm

Jürgen von Konow erhöll fleråriga studier i Paris på 30-talet, och blev med tiden en erkänt duktig stockholmsmålare verksam i en egen lätt surrealistisk ton. Han finns flitigt representerad på museum runtom i Sverige, och nådde även internationellt erkännande vid grafikutställningen i Ljublijana.

886099

2021-03-11