Rörstrand Daldansen skål

Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål
Rörstrand Daldansen skål

Klubbat för:

850 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

RÖRSTRAND, skål, "Daldansen", flintgods, tidigt 1900-tal, polykrom dekor av dansande figurer, höjd ca 13, diameter ca 25 cm

Zustandsbeschreibung

Nött dekor med 1 minde avslag vid mynning samt smärre gulnad och krackelyr

886204

2021-03-13