Edition Luxe Zenith och Paul Buhré 2 delar Stoppur

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STOPPUR, 2 st

Zenith, 1920-tal, manuellt urverk, ankargång, silver, mineralglas, kronograf med minuträknare, serie nr. 2641329, verk nr. 2266232, diam ca 52 mm

Paul Buhré, 1930-tal, manuellt urverk, ankargång med snabbsvängande balans med precisionsmätning, krom, mineralglas, serie nr. 455183, diam ca 57 mm

Zenith - Bruksslitage. Gåvogravyr. Urtavla med skador.
Paul Buhré - Bruksslitage.
Båda stoppuren fungerar vid inlämningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.

886289

2021-03-28