OIVA TOIKKA glasfågel
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIVA TOIKKA (1931-2019), figurin, i form av fågel, Nuutajärvi Notsjö, irriserande och gröntonad glasmassa, undersidigt signerad O Toikka Nuutajärvi, etikettmärkt Iittala, längd ca 31 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
Smärre slitage
886450
2021-03-13